Jak zmusić spółdzielnię żeby w końcu włączyli ogrzewanie ?

Włączenie ogrzewania kiedy na dworze robi się zimno na ogół budzi wśród mieszkańców wiele emocji. We Wspólnocie, zwłaszcza w dużej, znajdą się zawsze osoby, które przeciwne są zbyt wczesnemu ogrzewaniu argumentując to poniesieniem niepotrzebnych kosztów. Drugą grupą właścicieli, są zwolennicy ogrzewania w chłodniejsze dni mające pretensje do Zarządu.

Zarząd lub zarządca często zwleka z decyzją o włączeniu ogrzewania, a w sąsiedztwie już grzeją. Taka sytuacja może denerwować właścicieli. Czy jest zatem jakiś sposób, żeby wymusić szybsze ogrzewanie lokalu?

Polskie prawo niestety nie definiuje warunków pogodowych, które wymusiłyby na Zarządzie/zarządcy  uruchomienie grzejników.

Na podstawie rozporządzenia z dnia 15 stycznia 2007 roku Minister Gospodarki określił pojęcie sezonu grzewczego, co znaczy: „okres w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia  z kolei określa minimalne temperatury w pomieszczeniach:

Plus 20 stopni powinno być zapewnione w pomieszcze­niach, które są przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonują­cych w sposób ciągły pracy fizycznej oraz w pokojach mieszkalnych, przedpokojach, kuchniach wyposażonych w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń.

Plus 24 stopnie powinien wskazywać termometr w pomieszcze­niach przeznaczonych do rozbierania i na pobyt ludzi bez odzieży, w łazienkach, rozbieralnia­ch-szat­niach, umywalniach, natryskowniach, halach pływalniach, gabinetach lekarskich z rozbieraniem pacjentów, salach niemowląt i salach dziecięcych w żłobkach, jak również w salach operacyjnych.

Każdy właściciel na podstawie powyższych przepisów może zwrócić się do Zarządu lub administracji o włączenie ogrzewania.    Na ogół wystarczy zwykły telefon lub mail od kilku właścicieli do zarządcy nieruchomości ze stosowną prośbą.

W sytuacji kiedy jednak ciężko nam wyegzekwować właściwe temperatury pomóc też może argument nadmiernego wychładzania budynku i poniesionych strat na unormowanie temperatury na obiekcie za co zapłacić będzie musiał każdy właściciel. W naprawdę ciężkich przypadkach można powołać się na zagrożenie zdrowia ludzi ze względu na możliwość wystąpienia pleśni w mieszkaniu.

Ostatecznością może być skierowanie sprawy do sądu, jednak mamy nadzieję, że podjęcie takiego działania po wykonaniu kilku powyższych wskazówek nie powinno być konieczne.

Adrian Warduliński

Licencjonowany Zarządca Nieruchomości

Formularz kontaktowy

Wpisz poniżej swój numer telefonu lub e-mail. Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

imię i nazwisko:
numer telefonu: