Co możesz zrobić sąsiadowi, który pali na balkonie?

Dla osób niepalących dym tytoniowy jest na ogół dużym problemem. Sąsiedzi palący na klatkach czy balkonie to często zmora wielu osób. Jak się chronić przed śmierdzącym dymkiem, jak wyeliminować skutecznie palaczy? Co można z tym zrobić?


W przypadku małych dzieci, osób starszych czy osób chorych na astmę dym tytoniowy jest szczególnie niebezpieczny. Niestety w naszym systemie prawnym nie znajdziemy przepisów, które określałyby kwestię palenia w częściach wspólnych nieruchomości i na balkonach. Ustawodawca zakazał palenia w miejscach publicznych, niestety balkon czy części wspólne do tego się nie zaliczają.

Notorycznie palący na balkonie lub klatce schodowej sąsiedzi to zmora wielu z nas. Czy jest na nich jakiś skuteczny sposób? Czy można takich praktyk w ogóle zakazać?

Wspólnota mieszkaniowa powinna wprowadzić regulamin porządku domowego, który ograniczy kwestię palenia papierosów. Dokument ten będzie stanowił podstawę do ewentualnych roszczeń właścicieli wobec palaczy. Zarządca/administrator, który wprowadzi taki regulamin powinien określić  w nim kary za palenie, co pomoże skutecznie egzekwować taki zakaz.

Kiedy prośby o zaprzestanie palenia na balkonie zawiodą,  a regulamin we Wspólnocie nie pomoże każdy z właścicieli może  zwrócić się do sądu  opierając się na art. 144 kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-go­spo­dar­cze­go przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Sprawa w sądzie może zakończyć się jednak niepowodzeniem. Wszystko zależy od tego, czy sąd zakwalifikuje balkon jako część wspólną nieruchomości, a właściciel udowodni sędziemu, że dym z papierosa jest niedozwoloną immisją, której skutki naruszają dobra osobiste w społeczności sąsiedzkiej.

Jak wiadomo, każda spraw w sądzie może być długotrwałą i kosztowna, a wynik sędziego może nas nie zadowalać, dlatego na początku proponujemy dogadać się z właścicielem-palaczem.

Można też spróbować tak, jak radzą na forach w Internecie  - walczyć z uporczywym sąsiadem poprzez złośliwe zachowanie (podrzucanie niedopałków, zalewanie wodą itp.).

Uważamy jednak, że takie działania są niedopuszczalne i nie powinny mieć miejsca.!!!
Robiąc na złość palącemu sąsiadowi na ogół nie wyeliminujemy problemu, możemy zaognić sytuację, zniszczyć sąsiedzkie stosunki i na stałe zniechęcić do siebie dlatego zachęcamy do próby dialogu … .

Adrian Warduliński

Licencjonowany Zarządca Nieruchomości

Formularz kontaktowy

Wpisz poniżej swój numer telefonu lub e-mail. Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

imię i nazwisko:
numer telefonu: